
Chelsea, Liverpool och PSG ger inte upp Alaba
Publicerad: 2021-03-01 10:55 Övriga EuropaDavid Alaba kommer lämna Bayern München efter säsongen. Real Madrid är favoriter att knyta till sig försvararen, men flera toppklubbar är fortfarande med i racet.
Den mångsidige försvararen David Alaba, 28, förkunnade tidigare i februari att han kommer lämna Bayern München efter säsongen.
Real Madrid har länge varit favoriter att knyta till sig österrikaren som bosman i sommar - men flera toppklubbar ska fortfarande vara med i racet.
Liverpool, Chelsea och Paris Saint-Germain ska alla fortfarande vara intresserade. De har inte gett upp hoppet än. Det berättar transferexperten Fabrizio Romano för Benchwarmers.
Real Madrid är övertygade att försvararen väljer dem - då klubben och spelaren redan ska vara muntligt överens.
Alaba har tillhört Bayern München hela sin proffskarriär.
Jesper Ottosonjesper@fotbolltransfers.com